Vertybiniai popieriai – vienas iš investavimo būdų, padedantis padidinti Jūsų sąskaitos likutį. Toks investavimo būdas išties paklausus šiandienos technologijų kupiname pasaulyje. Vertybiniai popieriai gali būti įsigyjami net neišėjus iš namų, o tai reiškia, galite uždirbti tiesiog būdami namuose. Visgi, ne visi lietuviai gerai supranta kas yra vertybiniai popieriai, kokias naudas jie gali atnešti ir ką su jais, apskritai, reikia daryti. Tad norime Jums papasakoti kas tai yra, kaip veikia investavimas į vertybinius popierius, kas yra skolos vertybiniai popieriai, vekseliai, akcijos, obligacijos, investiciniai fondai ir kt.
Kas yra vertybiniai popieriai?
Kaip jau minėjome straipsnio pradžioje, vertybiniai popieriai yra vienas iš daugybės būdų investuoti. Ekspertų teigimu, šis būdas yra ko ne palankiausias ir labiausiai didinantis turimą kapitalą. Vertybiniai popieriai yra lyg finansinės sutartys, pagal kurias jų savininkui suteikiama turto dalis. Šios sutartys gali būti parduodamos ir perkamos, tad įvertinus infliaciją, nuvertėjimą ir kitus svarbius aspektus, galima išties ženkliai padidinti investuotų pinigų sumą. Vertybiniai popieriai gan plati sąvoka, apimanti įvairias šių dokumentų rūšis.
Skolos vertybiniai popieriai
Skolos vertybiniai popieriai (dar kitaip vadinami obligacijomis) yra laikomi viena iš saugiausių investicijų. Juos leisti gali tiek privačios bendrovės ar finansų institucijos, tiek savivaldybės bei vyriausybės. Iš esmės, obligacijų leidėjas įsipareigoja investuotojui grąžinti skolos sumą kartu su palūkanomis. Toks susitarimas gali užtrukti itin skirtingą laikotarpį. Visgi, skolos vertybinius popierius dažniausiai įmanoma parduoti net ir nesulaukus jų išpirkimo termino. Žinoma, dėl mažesnės rizikos obligacijų pajamingumas nėra toks aukštas, kaip akcijų. Bet kokiu atveju, skolos vertybiniai popieriai yra laikomi patikima ir stabilia investicija.
Vertybinių popierių rūšys
Vertybiniai popieriai gali būti skaidomi į dvi didesnes kategorijas – skolų ir nuosavybės vertybinius popierius. Nuosavybės vertybiniais popieriais dažniausiai vadinamos viešai paduodamos įvairių bendrovių akcijos. Obligacijos – skolų vertybiniai popieriai.
Akcijos
Akcijos – viena iš vertybinių popierių rūšis. Perkant, pavyzdžiui, tam tikros įmonės akcijas, įsigyjama nuosavybės teisė į tą įmonę, tad jei ji uždirba pelno – jūs gausite jo dalį.
Obligacijos
Pirkdami obligacijas investuotojai iš esmės skolina obligacijų pardavėjui savo pinigus. Obligacijos suteikia teisę sutarties terminui pasibaigus jų pirkėjams atgauti investuotus pinigus su palūkanomis. Obligacijos priskiriamos fiksuotų pajamų vertybiniams popieriams.
Vekseliai
Vekseliai yra labai panašūs į paprastus skolos raštelius, tačiau turi kur kas didesnė teisinę galią ir yra daug veiksmingesni. Vekseliai yra tokie vertybiniai popieriai, kuriuos išrašęs asmuo įsipareigoja be sąlygų sumokėti tam tikrą sumą vekselyje nurodytam asmeniui. Vekseliai gali tapti ir puikia investicija. Turint vekselį nereikia kreiptis į teismą dėl skolos išieškojimo priverstiniu būdu. Tai neginčytinas skolos dokumentas, kuris užtikrina, kad vekselį gavęs asmuo atgaus jam priklausančius pinigus.
Išvestinės finansinės priemonės
Investuojant į išvestines finansines priemones reikia žinoti, kad jų vertė priklauso nuo kitų vertybinių popierių vertės rinkoje. Populiariausios išvestinės finansinės priemonės yra pasirinkimo, ateities, išankstiniai ir apsikeitimo sandoriai.
Investiciniai fondai
Investiciniai fondai yra pusiau išvestinės priemonės. Šiomis priemonėmis invertuojama į kitus finansinius instrumentus. Investiciniai fondai siūlo investuoti į investicijų portfelius, kurie paprastai būna sudaryti iš akcijų ar obligacijų.
Indėlių sertifikatai
Galima teigti, kad tai pusiau obligacijos, pusiau indėliai. Indėlių sertifikatai skirti mažmeniniams investuotojams.
Taupymo lakštai
Šie vertybiniai popieriai kiek skiriasi nuo anksčiau įvardytų. Taupymo lakštai yra valstybės sukurtos investicinės priemonės. Investuojant į taupumo lakštus investitoriai nedidelėmis sumomis pinigus skolina tiesiogiai valstybei.
Čekiai
Tokio tipo investicijos, deja, Lietuvoje neprigijo, tačiau žinoti apie juos būtina, mat daugelyje pasaulio šalių ši investavimo galimybė aktuali. Čekiai – vietoje išrašomi dokumentai, čekio gavėjui suteikiantys teisę į įvardytą pinigų sumą, kurią galima išgryninti banke.
Prekyba vertybiniais popieriais
Prekyba vertybiniais popieriais dažniausiai vykdoma vertybinių popierių biržose. Jose galima investuoti į akcijas, obligacijas, biržose prekiaujamus fondus, išvestines priemones, vekselius. Kitais vertybiniais popieriais galima prekiauti be biržos pagalbos. Visgi, neapsigaukite manydami, kad pirkdami vertybinius popierius gausite fizinį popierių, liudijantį nuosavybės teisę. Šiandienos pasaulyje pagrindiniai vertybiniai popieriai yra skaitmeniniai įrašai apskaitą vykdančiuose depozitoriumuose, tad jokių fizinių dokumentų, kaip būdavo iki skaitmenizacijos, jūs negausite. Turintys vertybinių popierių, tokių kaip vekseliai, akcijos, obligacijos, taupymo lakštai juos gali parduoti tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims ir taip iš karto susigrąžinti investuotus pinigus.
Investavimas į vertybinius popierius
Nuosavybės ar skolos vertybiniai popieriai dažnai tampa puikia investicija tiek smulkiesiems, tiek stambiesiems investitoriams. Žvelgiant į statistiką, galima teigti, kad daugiausiai dėmesio reikėtų skirti akcijoms ir obligacijoms, mat ši prekyba vertybiniais popieriais neša didžiausią pelną. Smulkieji investuotojai gali rinktis tiek tiesioginį, tiek investavimą per investicinius fondus. Ypač palanku investuoti į vekselius. Be to, reikėtų paminėti, kad šiuo metu yra itin išaugusi biržose prekiaujamų fondų (ETF) pasiūla, tad rinktis į ką norite investuoti tikrai rasite. Be to, kai kurie fondai gali pasiūlyti itin mažus mokesčius.
Noriu investuoti: nuo ko pradėti?
Tikimės, kad dabar geriau suprantate, kas yra vertybiniai popieriai, kokios egzistuoja jų rūšys ir kuo jie skiriasi. Dabar atėjo metas pakalbėti apie tai, kada kokias investicijas rinktis. Pradedantiesiems arba norintiems mažesnės rizikos ir saugumo rekomenduotume pradėti nuo investavimo į vyriausybės vertybinius popierius. Visgi, investuojant į šiuos vertybinius popierius gaunamos mažesnės palūkanos, tad ir pajamos bus mažesnės. Vyriausybės valstybiniai popieriai gali būti obligacijos, iždo vekseliai ir taupymo lakštai. Pažengusiems investuotojams rekomenduotume rinktis investuoti į įmonių vertybinius popierius. Vienas iš būdų investuoti į įmones – obligacijos. Jos nėra tokios rizikingos, kaip akcijos ir nesuteikia jokių teisių į investuojamą įmonę, tačiau yra išties pelningos ir neilgalaikės, o be to, prireikus gali būti perparduodamos. Tuo tarpu akcijos – viena rizikingiausių, bet ko ne pelningiausia vertybinių popierių rūšis. Investuoti į akcijas labiausiai apsimoka ilgajam laikotarpiui. Visgi, jos yra rizikingos dėl didelio vertės svyravimo, tad reikia atidžiai stebėti, kada reikėtų akcijas pirkti ir kada parduoti. Kaip jau supratote, rinktis akcijas rekomenduotume investavimą gerai perpratusiems ir besidomintiems rinka investitoriams.
Mokesčiai už pajamas
Nors investavimas į vertybinius popierius ir neša pelną, jis ne visada yra nemokamas. Mokesčiai už investicijų pajamas mokami nuo 500 eur., t. y. tada, kai iš savo investicijų per metus uždirbate daugiau, nei 500 eurų. Mažesnė suma neapmokestinama. Per metus iš investicijų uždirbantieji iki 120 vidutinių darbo užmokesčių turi mokėti fiksuotą 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą. Jei per metus uždirbama suma iš investicijų viršija 120 vidutinių darbo užmokesčių, tuomet GPM kyla iki 20 proc. Šie mokesčiai mokami kasmet, deklaruojant pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Investavimas į nuosavybę arba skolinimas – puikus būdas padidinti savo pajamas, ar net sukurti pasyvų pajamų šaltinį. Visgi, ne visuomet skolinant tam tikrą sumą grąža yra garantuota. Jei jūs papuolėte į tokią situaciją, kai paskolinus nepavyksta susigrąžinti pinigų arba tiesiog norite atgauti pinigus, visuomet galite perleisti skolą mums. Mes nupirksime ją ir grąžinsime paskolintus pinigus, kuriuos galėsite investuoti į patikimus vertybinius popierius ar išleisti kitoms reikmėms!