Skolos už alimentus: kaip sužinoti skolą ir kaip atgauti?

2024-01-23

Skolos už alimentus pasitaiko ganėtinai dažnai. Visgi, savo vaikus išlaikyti privalo abu tėvai – taigi, pinigų nemokėjimui pasiteisinimų praktiškai nėra. Kita vertus, jeigu kurį laiką alimentų nemokėjote, tačiau dabar juos grąžinti norite, greičiausiai kyla klausimas: „kaip sužinoti skolą?“. Tai padaryti galite kreipęsi į Sodrą.

Apie skolas ir alimentus

Teisės aktai numato, kad abu tėvai privalo išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Visgi, pasitaiko nemažai situacijų, kuomet vienas iš jų to nedaro. Skolos už alimentus yra ganėtinai dažnos. Žinoma, kartais taip nutinka dėl suprantamų priežasčių – prastos finansinės padėties, bedarbystės ar panašiai. Visgi, numatytą alimentų sumą mokėti privaloma. Kitu atveju, alimentų negaunantis tėvas arba motina gali kreiptis dėl skolos išieškojimo.

Bet kokiu atveju, abu tėvai turi dėti pastangas tam, jog sugebėtų išlaikyti savo vaiką. Dažniausiai tai daroma proporcingai, atsižvelgiant į jų materialinę padėtį. Pagal nusistovėjusią teismų praktiką, rekomenduojamas išlaikymo dydis iš abiejų tėvų yra minimali mėnesio alga. Visgi, tiksli suma priklauso nuo vaiko poreikių – sveikatos būklės, amžiaus, specialiųjų poreikių, lankomų būrelių ir panašiai. Išlaikymas yra priteisiamas pateikus ieškinį teismui arba nutraukiant santuoką. Svarbu paminėti, kad nustatytas alimentų dydis nėra amžinas ir jį galima keisti atsižvelgiant į tėvų finansinę padėtį arba pasikeitusius vaiko poreikius. Visgi, kaip jau minėjome kiek anksčiau, mažos pajamos nėra pasiteisinimas nemokėti alimentų. Valstybė visuomet stengiasi užtikrinti paties vaiko poreikius. Tačiau, jeigu įvykus nelaimei susiduriama su darbingumo sumažėjimu, galima kreiptis į teismą dėl išlaikymo sumažinimo. Žinoma, tokia priežastis turi būti objektyvi. Pavyzdžiui, trumpalaikis darbo netekimas, kaip jau minėjome kiek anksčiau, dažniausiai nėra reikšmingas.

Kai kuriais atvejais alimentai gali būti mokami net ir tuomet, kai vaikas sulaukė pilnametystės. Dažniausiai tai galioja tada, kai atžala nusprendžia studijuoti. Be to, svarbu paminėti, jog vienas iš tėvų negali atsisakyti imti alimentų iš kito. Kodėl? Nes alimentai yra skirti vaiko išlaikymui ir jo poreikiams patenkinti. Taigi, teismas vis tiek priteis šiuos pinigus, net jeigu mama arba tėvas to nenori.

Dažniausia išlaikymo forma reikėtų įvardinti periodiškai, kas mėnesį mokamas įmokas. Kita vertus, pasitaiko įvairių situacijų, kuomet susitariama kitaip, pavyzdžiui, didesnę sumą sumokant iš karto. Be to, kartais tėvai gali priteisti vaikui turimą turtą. Visgi, šis variantas taikomas tik kraštutiniu atveju, kuomet nėra galimybės priteisti pastovaus piniginio išlaikymo.

Kaip sužinoti savo alimentų skolą?

Nuo 2018 metų sausio 1 dienos už vaiko išlaikymo išmokų skyrimą, išmokėjimą ir išieškojimą yra atsakinga „Sodra“. Taigi savo alimentų skolą galite sužinoti kreipdamiesi į šią valstybinę įstaigą. Svarbu paminėti, kad norint išvengti didesnių nemalonumų, į Sodrą patariama kreiptis kuo greičiau. Jeigu visus pinigus iš karto atiduoti per sunku, galima susitarti dėl apmokėjimo dalimis. Visgi, jei vengsite tai daryti, greičiausiai bus pasitelkiami antstoliai. Taigi, kaip sužinoti alimentų skolą? Tai padaryti galite šiais būdais:

  • Atvykę į Sodros fizinį padalinį;
  • Paskambinę Sodros bendruoju numeriu;
  • Užpildę bendrojo pobūdžio prašymą (skiltyje „prašymai“ ir „bendrojo pobūdžio prašymas“).

Svarbu paminėti, kad Sodroje galite sužinoti tik savo alimentų skolą. Visgi, poreikio išsiaiškinti kito asmens skolos dydžio greičiausiai nebus, mat net, jeigu vienas iš tėvų alimentų nemoka, kitas pinigus vis tiek gaus. Kodėl? Todėl, kad alimentų išmoka yra gaunama tiesiai iš Sodros. Taigi nemokus asmuo bus skolingas būtent šiai valstybinei įstaigai.

Kaip atgauti skolą už alimentus?

Jeigu kelis mėnesius alimentai yra mokami tik dalinai arba visai nemokami, Jums gali praversti skolų išieškojimas. Visgi, atidėlioti kreiptis į specialistus nerekomenduojama, ypatingai tuomet, jeigu asmuo gali turėti ir daugiau skolų. Laimei, pagal Civilinį kodeksą, reikalavimai išieškoti išlaikymą yra tenkinami pirmiausiai. Tačiau, svarbu paminėti, kad išieškojimas Lietuvoje ir užsienyje skiriasi. Konkretūs veiksmai, kurių imsis skolas išieškančios įmonės priklauso nuo to, apie kokią šalį kalbame. Žinoma, atgauti pinigus bus paprasčiau tuomet, jeigu skolingas asmuo yra vienoje iš Europos Sąjungos valstybių. Tačiau, kitose šalyse teisiniai reikalavimai gali būti labiau sudėtingi.

Svarbu paminėti, jog esant tam tikroms sąlygoms, pinigus už vaiko išlaikymą galima prisiteisti atgaline data – už trejus metus iki kreipimosi į teismą dienos. Tai įmanoma tuomet, jeigu vienas iš tėvų per šį laikotarpį visiškai neprisidėjo prie atžalos išlaikymo. Svarbu paminėti ir tai, kad pasitaiko nemažai atvejų, kuomet skolininkas neturi jokio turto ar pajamų. Visgi, tokiu atveju, į teismą kreiptis vis tiek apsimoka. Gali būti, jog skolą išieškoti galimybių pasitaikys ateityje.

Kreipiantis į antstolį, reikėtų pateikti pagrindinius dokumentus: 1) vykdomąjį raštą; 2) prašymą priimti vykdomąjį dokumentą vykdyti, kuriame aptariamas vykdymo išlaidų apmokėjimas; 3) detalią informaciją apie susidariusią išlaikymo skolą. Pravartu prisiminti, kad nemokėjimą patvirtinančių įrodymų pateikti neprivaloma. Laikoma, kad išlaikymo skola yra apskaičiuota teisingai, kol skolininkas neįrodo priešingai. Visgi, lengviausia yra kreiptis į išieškojimo įmonę, nes ši pasirūpins visu procesu ir dokumentais – nuo teismo iki antstolių.

Ar galima atsisakyti alimentų?

Tėvų pareiga išlaikyti savo vaikus yra absoliuti, todėl alimentų atsisakyti negalima. Prievolės vykdymo neleidžiama perkelti ir kitiems asmenims. Visgi, išlaikymo tvarka bei forma nustatoma bendru tėvų susitarimu.

 

+370 700 666 77 Registruoti skolą