Ar egzistuoja senaties terminas skoloms išieškoti?

2023-06-27

Kartais taip gyvenimas susiklosto, kad nepavyksta patiems išspręsti netikėtai iškilusių problemų, staiga prireikia finansinės pagalbos ir priimamas sprendimas pasiskolinti. Skolos – išties nemalonus dalykas tiek skolinantiesiems, tiek besiskolinantiesiems, o jei dar jas vėluojama grąžinti... Deja, bet ne visiems pavyksta puikiai tvarkyti savo finansus ir pasitaiko tokių atvejų, kai skolų grąžinimas vėluoja net kelerius metus. Tokiais atvejais susirūpinama, ar egzistuoja senaties terminas skoloms ir kas nutiks su įsiskolinimu. Deja, bet dauguma skolų (bankams, verslo partneriams) gali išlikti visą gyvenimą ar net būti paveldimos. Tačiau kai kurioms skoloms egzistuoja skolos senaties terminas.

Ar yra senaties terminas skoloms išieškoti?

Taip, Lietuvoje egzistuoja antstolių senaties terminas skoloms išieškoti. Pagal šalies civilinį kodeksą, bendrasis senaties terminas yra 10 metų. Per šį laiką kreditoriai gali prisiteisti jiems priklausančią skolą.

Skolos valstybei senaties terminas

Remiantis Lietuvos Respublikos Mokesčių administravimo įstatymo 107 straipsniu, egzistuoja nesumokėtų socialinio draudimo, muito ir kitų mokesčių ir su jais susijusių sumų priverstinio išieškojimo terminas. Nuo teisės išieškoti skolą įtvirtinimo praėjus penkeriems metams skola „nurašoma“. Vadinasi, jei esate įsiskolinę valstybei, po 5-erių metų įsitvirtins senaties terminas ir skolos nebeliks. Tai vienintelės skolos, kurioms galioja senaties terminas.

Kitų skolų senaties terminas

Kitų skolų senaties termino pagal įstatymus nėra. Tiesa, kai kurios skolos gali būti pripažintos beviltiškomis, o tai gali padėti susigrąžinti bent dalį sumokėtų pinigų. Beviltiškų skolų senaties terminas yra mažiausiai vieneri metai nuo tada, kai suma įtraukiama į mokesčio mokėtojo pajamas. Apie tai daugiau kalbėjome ankstesniame straipsnyje „Kas yra beviltiškos skolos ir kaip jas nurašyti?“. Visgi, nors senaties termino ne valstybei skolingoms sumoms nėra, egzistuoja 5 metų terminas skolų išieškojimui skirtų dokumentų pateikimui antstoliams.

Vykdomųjų dokumentų pateikimo senaties terminas

Įteisinus skolą, labai svarbu yra nedelsti ir pradėti jos išieškojimą: per penkerius metus nuo teismo sprendimo dėl skolos išieškojimo pateikti vykdomuosius dokumentus antstoliams. Per minėtą laiką antstoliams nepateikus reikiamų dokumentų sueina skolos senaties terminas ir išieškotojas praranda teisę reikalauti grąžinti ją priverstine tvarka. Perdavus vykdomuosius dokumentus antstoliams vykdyti, senaties terminas skoloms nutrūksta. Jei pavyksta išieškoti tik dalį sumos, kitos dalies senaties terminas pradedamas skaičiuoti iš naujo. Visgi, jei termino praleidimas yra pateisinamas svarbiomis priežastimis, galima kreiptis į teismą ir prašyti pratęsti vykdomųjų dokumentų pateikimo terminą, tačiau priežastys dėl ko vėluojama laiku pateikti dokumentus turėtų būti išties svarios. Vykdomuosius dokumentus antstoliams galima pateikti tik po teismo nutarties dėl teisės susigrąžinti skolą.

Skolų išieškojimas

Remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais, kreditorius skolai prisiteisti turi 10 metų (įsiskolinimo data laikoma ta diena, kai pirmą kartą neatliekamas periodinis mokėjimas ar visos skolos grąžinimas, priklausomai nuo to, kaip nurodyta paskolos suteikimo sutartyje). Praėjus minėtam laikotarpiui skolos prisiteisti nebegalima. Visgi, jei pateikiami svarūs įrodymai kodėl to padaryti anksčiau nepavyko, ieškinys gali būti priimamas ir praėjus daugiau, nei dešimčiai metų. Skolų išieškojimas pradedamas tik įsitvirtinus teismo sprendimui dėl teisės reikalauti grąžinti skolą ir pateikus antstoliams vykdomuosius dokumentus ne vėliau nei per 5 metus nuo teismo sprendimo. Skolų išieškojimo tvarka priklauso nuo skolos rūšies ir skiriamos į du etapus: ikiteisminį ir teisminį skolos išieškojimą. Abiejų etapų tikslas tas pats – iš skolininkų atgauti skolą. Ikiteisminio skolų išieškojimo metu siekiama atgauti skolą papildomai nesikreipiant į teismą. Nepavykus pinigų atgauti šiuo būdu, kreipiamasi į teismą siekiant prisiteistą skolą atgauti iš skolininko priverstine tvarka.

Skolų pirkimas

Turbūt sutiksite, kad gyvenimas pilnas netikėtumų. Tai galioja ir finansų valdymui. Net ir puikiausiai susidėliojus pajamų ir išlaidų planus gali nutikti neplanuotų dalykų, pareikalaujančių nemažų finansinių išlaidų. Tuomet tenka atsigręžti į skolininkus, kuriems kažkada esate skolinę pinigų. Deja, bet ne visi skolininkai gali grąžinti pasiskolintą sumą tuo metu, kai jums prireikia. Tokiu atveju padėti gali skolų pirkimas. Skolų pirkimas – būdas greičiau susigrąžinti paskolintus pinigus. Visiškai nesvarbu, ar senaties terminas skoloms jau suėjęs, ar dar ne, visuomet galite pasinaudoti šia paslauga ir vos per kelias dienas atgauti paskolintus pinigus. Norint parduoti skolą jums tereikės skolą įrodančio dokumento – teismo sprendimo, įsakymo, vykdomojo rašto ar įrašo, vekselio, paskolos sutarties, skolos raštelio ar kito tai patvirtinančio dokumento. Skolų pirkimo metu perrašomos visos skolos pirkėjui, tad jūsų pečių nebeslegia jokie neišspręsti klausimai, o į piniginę sugrįžta paskolinti pinigai.

 

+370 700 666 77 Registruoti skolą