Skolų išieškojimas – tai paslauga, leidžianti greičiau atgauti paskolintus pinigus. Deja, skolininkai ne visada yra sukalbami ir tesintys savo pažadus, tad tuomet, kai siekiama, kad skolos atgavimas būtų efektyvesnis, palanku kreiptis į profesionalus, kurie gali pasirūpinti, kad pinigai būtų atgaunami kiek įmanoma greičiau. Kaip vykdomas skolų išieškojimas? Skolų išieškojimas vyksta keliais etapais – kiekviename jų klientas yra informuojamas apie atliktus veiksmus ir supažindinamas su tolimesniu procesu. Kartais visiškai pakanka paprasčiausiai pranešti apie skolos perdavimą išieškojimo įmonei, ir klientas netrukus gali džiaugtis atgautais pinigais, tačiau tam tikrose situacijose viskas yra kiek sudėtingiau. Taigi, pravartu apžvelgti, kokie yra svarbiausi skolų išieškojimo etapai.
Skolų išieškojimo eiga – kaip viskas vyksta?
Kaip vykdomas skolos išieškojimas? Dažniausiai jis pradedamas nuo skolininko informavimo apie skolos perleidimą išieškojimo įmonei. Tuomet su asmeniu bandoma susitarti gražiuoju – tai ikiteisminis skolos išieškojimo etapas. Tačiau, jeigu to padaryti nepavyksta, svarstoma galimybė skolą išieškoti teisme. Jei teismo priimtas ir įsiteisėjęs dokumentas leidžia atlikti priverstinį išieškojimą, prasideda poteisminis etapas.
1. Skolininko informavimas
Pirmiausia skolininkas informuojamas apie skolos perleidimą išieškojimo įmonei. To tikslas yra oficialiai pranešti asmeniui apie susidariusią skolą ir suteikti galimybę išspręsti situaciją be papildomų teisinių procedūrų. Skolininkas informuojamas registruotu laišku, elektroniniu paštu ar kitais žinomais adresais. Laiške dažniausiai pateikiama esminė informacija, pvz., skolos suma, mokėjimo terminai, galimi delspinigiai ir pasekmės, jei skola nebus grąžinta. Skolininkas yra raginamas įvykdyti prievolę, jam taip pat gali būti siūlomos tai palengvinančios sąlygos, pvz., mokėjimai dalimis. Jei pavyksta susitarti, tuomet numatomas skolos grąžinimo terminas.
2. Ikiteisminis skolos išieškojimas
Šiame skolų išieškojimo etape klientas yra informuojamas apie aktyvų skolos išieškojimą, su skolininku bandoma susisiekti visomis įstatymų leistinomis priemonėmis ir taikiai susitarti dėl skolos grąžinimo. Dažniausiai tam pasitelkiami registruoti laiškai, elektroninis paštas, telefoniniai skambučiai ir pan. Skolininkui nuolat primenama apie susidariusią situaciją, grąžinimo terminus ir galimas pasekmes, jeigu prievolė nebus įvykdyta. Dalis asmenų šiame etape nusprendžia grąžinti skolą tam, kad išvengtų teismo proceso. Tuomet su skolininku sudaromas pinigų grąžinimo grafikas arba sutariama dėl visos sumos atidavimo iš karto. Aptartos sąlygos turi būti užfiksuotos rašytine forma, kad pavyktų išvengti nesusipratimų ateityje. Ikiteisminis išieškojimas yra naudingas abiems pusėms, nes reikalauja mažesnių laiko resursų ir piniginių išlaidų. Be to, taikus susitarimas gali padėti išlaikyti geranoriškus santykius su skolininku.
Visgi, jei asmuo nereaguoja į raginimus grąžinti pinigus arba nepavyksta su juo susitarti, ikiteisminis procesas yra nutraukiamas ir ruošiamasi skolą prisiteisti teisme. Skolos išieškojimas įprastai trunka 1–3 mėnesius, o sudarius jos padengimo grafiką laikomasi nustatytų terminų, kol skolininkas grąžins visą pinigų sumą.
3. Teisminis skolos išieškojimas
Jei skolininkas nėra linkęs taikiai susitarti arba nepavyksta su juo susisiekti, svarstoma galimybė skolą išieškoti teisme. Prieš kreipiantis į teismą už bylą atsakingas asmuo bendradarbiauja su klientu ir siekia surinkti visus turimus skolos įrodymus. Tai gali būti sąskaitos faktūros, sutartys ar kiti dokumentai. Tuomet vertinama ar surinktų įrodymų pakanka teismui. Jeigu taip, pradedami rengti procesiniai dokumentai skolos priteisimui. Galiausiai teismas priima sprendimą priteisti skolą arba ne. Svarbu paminėti, kad teisminis procesas gali užtrukti, o rezultatas nėra užtikrintas.
4. Poteisminis skolos išieškojimas
Jei teismo priimtas ir įsiteisėjęs sprendimas ar kitas dokumentas leidžia atlikti priverstinį skolos išieškojimą, klientas informuojamas apie tolesnius veiksmus. Įprastai teismas išduoda vykdomąjį raštą, kuris yra perduodamas antstoliams. Šioje skolos išieškojimo stadijoje skolininkui gali būti taikomas sąskaitų arba turto areštas. Antstoliai nuolat tikrina asmens turto, darbovietės, gyvenamosios vietos ir kitus registrus, kurie gali prisidėti prie sėkmingo skolos išieškojimo. Esant galimybei išieškojimas nukreipiamas į skolininko turtą arba dalį gaunamo darbo užmokesčio. Jei asmuo neturi jam priklausančio turto, aktyvus skolos išieškojimas vykdomas ir toliau. Kartais skola gali būti išieškoma iš skolininko sutuoktinio (-ės). Net jeigu pinigų nepavyksta atgauti iš karto, procesas nenutrūksta: antstoliai reguliariai tikrina skolininko pajamas ir turtą, bando susisiekti su asmeniu bei susitarti. Poteisminio išieškojimo trukmė priklauso nuo skolininko finansinės padėties ir noro bendradarbiauti. Kartais jis trunka vos kelis mėnesius, o kartais – metų metus.
Kreipkitės dėl individualaus pasiūlymo
Galite kreiptis dėl įvairaus tipo skolų: neapmokėtų vekselių, skolos raštelių, sutarčių ir susitarimų (neapmokėtos sąskaitos faktūros, neišmokėtas atlyginimas, ir t.t.) Kreipdamiesi dėl skolos išieškojimo pateikite skolą įrodantį dokumentą – sutartį, sąskaitą faktūrą, skolos raštelį, teismo nutartį, susirašinėjimą, kuriame skolininkas pripažįsta, kad yra skolingas, ir t.t. Skolų išieškojimo profesionalai įvertins galimybes susigrąžinti jums priklausančius pinigus, ir netrukus pateiks skolos išieškojimo pasiūlymą.
Ką dar reikėtų žinoti prieš pradedant skolų išieškojimo procesą?
- Įvairius įrodymus apie skolos egzistavimą rekomenduojama pradėti kaupti kuo anksčiau – tai palengvins išieškojimo procesą;
- Įvertinkite, ar egzistuoja tikimybė, kad apskritai atgausite skolą. Nepamirškite, jog kiekvienas išieškojimo etapas gali pareikalauti papildomų išlaidų;
- Pasistenkite su skolininku bendrauti mandagiai. Tai padidins tikimybę, kad atgausite Jums priklausančius pinigus;
- Apsvarstykite galimybę kreiptis į skolos išieškojimo įmonę, kuri palengvins visą procesą;
- Būkite pasiruošę deryboms. Skolos sumažinimas, mokėjimo grafiko nustatymas ar panašūs kompromisai gali padidinti pinigų atgavimo tikimybę;
- Pasiruoškite, kad skolos išieškojimo procesas gali būti ilgas ir varginantis. Pasitaiko tokių situacijų, kuomet pinigų atgauti nepavyksta.