Kaip atgauti skolą? Būdai ir patarimai

2024-03-01

Dauguma asmenų bent kartą gyvenime yra paskolinę kitiems pinigų. Tai gali būti vos keli eurai arba gerokai didesnės sumos. Visgi, su problemomis susiduriama tuomet, kai fizinis arba juridinis asmuo skolos grąžinti nesutinka. Taigi – ką reikėtų daryti? Kaip atgauti skolą? Pristatome kelis pagrindinius būdus, kuriuos turėtumėte apsvarstyti.

Kaip atgauti skolą iš fizinio asmens?

Norint atgauti skolą iš fizinio asmens, pirmiausiai rekomenduojama mėginti susitarti gražiuoju. Žinoma, tai pavyksta tikrai ne visada. Taigi, kaip atgauti skolą, jeigu žmogus nesutinka jos atiduoti? Tokiu atveju, rekomenduojama kreiptis į profesionalus, kurie pradės išieškojimo procesą. Kita vertus, jeigu pinigų Jums reikia čia ir dabar, galite parduoti savo skolą ir atsikratyti šios atsakomybės.

Raginimas grąžinti skolą

Raginimas grąžinti skolą yra pirmas žingsnis, nuo kurio verta pradėti, siekiant atgauti Jums priklausančius pinigus. Rekomenduojama apie artėjantį skolos grąžinimo terminą priminti iš anksto. Geriausia, kai tai yra daroma raštu. Internete gausu dokumentų šablonų, kuriuos galima nusiųsti skolininkui. Patariama nurodyti tikslų mokėjimo terminą ir pasekmes, jeigu pinigų neatgausite laiku. Nepiktybiniai skolininkai dažnai nori išvengti gresiančių nemalonumų ir nusprendžia susitarti dėl skolos grąžinimo. Taigi, kartais gali užtekti vien to.

Kompromiso ieškojimas

Kartais pinigų žmonės negrąžina tik dėl to, kad neturi galimybių to padaryti. Tokiu atveju svarbu ieškoti kompromiso. Galbūt skolininkas pinigus gali atiduoti dalimis? Tuomet sudarykite konkretų mokėjimo planą. O galbūt vietoj skolos šis atiduos kokį nors savo turtą, pavyzdžiui, automobilį? Žinoma, toks sprendimas turi tikti abiems pusėms. Kita vertus, jeigu patiems susitarti sekasi sudėtingai, galima kreiptis į profesionalus, kurie taptų derybų tarpininkais.

Taikos sutartis

Taikos sutartis, išdėstant skolos mokėjimą yra dar vienas būdas, kaip galite atgauti Jums priklausančius pinigus. Dokumente svarbu nurodyti pačios skolos dydį, nustatyti mokėjimų grafiką, susitarti dėl delspinigių dydžio, jeigu sutarties bus nesilaikoma. Be to, dokumentą turi patvirtinti teismas. Visgi, toks sprendimas padės išvengti ilgo teisminio proceso ir didelių išlaidų. Žinoma, skolininkas turi sutikti pasirašyti sutartį. Kartais taikos sutartį galima sudaryti pagal turimą šabloną, tačiau kartais tai gali būti ne taip paprastą ir ją teismas gali tiesiog atmesti. Todėl dažnu atveju rekomenduojama dėl taikos sutarties sudarymo pasikonsultuoti su teisininku ar prašyti pagalbos pas mus.

Skolų išieškojimas

Skolos išieškojimas gali būti skirstomas pagal stadijas: ikiteisminį, teisminį ir priverstinį išieškojimo procesą. Ikiteisminiu išieškojimu užsiima tik skolų išieškojimo įmonės. Šiuo atveju, profesionalus tarpininkas gali pagelbėti keliais skirtingais būdais. Pirmiausiai, tai prideda skolininkui papildomo psichologinio spaudimo. Be to, profesionalai turi nemažai patirties, todėl gali parinkti geriausias strategijas, stengiantis atgauti Jūsų pinigus.

Kita vertus, skolų išieškojimas taip pat gali būti ir teisminis. Visgi, atminkite, kad tai pareikalaus papildomų išlaidų bei laiko sąnaudų. Be to, tam tikrais atvejais, net ir prisiteisus skolą bei pradėjus priverstinį išieškojimą, nėra jokios garantijos, kad pinigus tikrai atgausite.  Kartais išieškojimo procesas užtrunka ne vienerius metus. Pavyzdžiui, taip gali nutikti dėl prastos skolininko finansinės padėties. Žinoma, skolų išieškojimo įmonės vertina skolininko mokumą, atsižvelgdamos į šio finansinę padėtį dar ikiteisminėje išieškojimo stadijoje. Kita vertus, dėl skolos priteisimo galima kreiptis į teismą su pareiškimu dėl įsakymo išdavimo. Tai – paprastesnis ir pigesnis procesas, mat Jums nė nereikia vykti į patį teismą. Pareiškimą galite pateikti tiesiog internetu. Visgi, šiuo procesu pasinaudoti pavyksta ne visuomet. Tokiu atveju, belieka kreiptis į teismą su ieškiniu. Svarbu paminėti, kad ieškinys turi būti motyvuotas ir pagrįstas rašytiniais įrodymais.

Skolos pardavimas

Tam tikrais atvejais išieškojimo įmonės gali pasiūlyti ir skolos pirkimo pasiūlymą. Taigi, tai dar vienas metodas, kaip teoriškai galite atgauti dalį savo pinigų. Iš esmės, už tam tikrą sumą, skolą Jūs parduodate išieškojimo įmonei, todėl su tolesniais procesais jie tvarkysis patys. Šis pasirinkimas yra patogus tuo, jog pinigus atgaunate iškart ir sutaupote nemažai savo laiko. Taigi, svarbu atsižvelgti į konkrečios situacijos aplinkybes ir įvertinti, koks sprendimas būtų geriausias.

Kaip atgauti skolą iš įmonės?

Norint atgauti skolą iš įmonės galioja ganėtinai panašios taisyklės, kaip ir kalbant apie fizinius asmenis. Pirmiausia rekomenduojama kreiptis į bendrovę su raginimu grąžinti pinigus. Geriausia siųsti oficialų dokumentą arba bent priminimą el. laišku, mat tai gali paskatinti juridinius asmenis susimąstyti dėl tolesnių Jūsų veiksmų bei tapti įrodymais neatgavus skolos. Kita vertus, šiuo atveju taip pat pravartu ieškoti kompromiso. Pavyzdžiui, mokėjimus galite išskirstyti dalimis. Visgi, rekomenduojama tokį susitarimą užfiksuoti oficialiai, kad skolininkai ir vėl nepiktnaudžiautų. Be to, jeigu įmonei teikiate tam tikras paslaugas, perspėkite, jog daugiau to nebus, kol nesulauksite Jums priklausančių pinigų. Tačiau, jei gražiuoju susitarti nepavyksta, pravartu kreiptis į skolas išieškančias įmones. Svarbu paminėti, kad pernelyg ilgai delsti nereikėtų. Kai kuriais atvejais pinigus arba jų dalį galite susigrąžinti net ir tuomet, jeigu įmonė paskelbė bankrotą. Visgi, svarbiausia nedelsti ir kreiptis pagalbos.

Papildomi patarimai skolos atgavimui

  • Pinigus geriausia skolinti bankiniu pavedimu, paskirtyje įrašant, kad tai yra skola bei iki kada ji turi būti grąžinta;
  • Jeigu paskolinote grynaisiais, o įrodymo, jog pinigai buvo perduoti neturite, svarbu kuo anksčiau pradėti rinkti įrodymus. Pasitaiko tokių atvejų, kuomet skolininkai apskritai ima neigti pinigų gavimo faktą. Taigi, kaip surinkti įrodymus? Rekomenduojama rašyti labai konkrečias žinutes, pavyzdžiui: „kada galėčiau atgauti paskolintus 500 eurų?“. Tuomet, būtinai išsisaugokite skolininko atsakymus. Jeigu paties pinigų gavimo fakto šis nepaneigs – tai jau tampa tam tikru įrodymu;
  • Pasiūlykite skolininkui sudaryti konkretų pinigų grąžinimo grafiką. Jeigu asmuo neturi galimybės atiduoti visos sumos, galbūt skolą galima išskaidyti dalimis;
  • Pabandykite paspausti skolininką ir nuolat jam priminti apie negrąžintus pinigus. Darykite tai laiškais, skambučiais ir gyvai;
  • Nevykdykite savo įsipareigojimų, kol skolininkas negrąžins Jums priklausančių pinigų, pavyzdžiui, jeigu darote skolininkui tam tikrus darbus;
  • Nelaukite pinigų grąžinimo per ilgai. Dažniausiai patariama terminą pavėlinti daugiausiai 7 darbo dienoms. Kitu atveju, gali atsitikti nenumatytų aplinkybių, pavyzdžiui, skolininko įmonės bankrotas;
  • Pasistenkite išlikti ramūs ir empatiški. Tikėtina, jog tai atneš gerokai daugiau naudos nei tuomet, jei užsipulsite skolininką.

Ką dar reikėtų žinoti prieš skolinant kitiems?

Net, jeigu skolinate artimiesiems, reikėtų nepamiršti, jog visuomet egzistuoja tikimybė, kad pinigų neatgausite. Dėl šios priežasties, svarbu užfiksuoti kokį nors pinigų skolinimo įrodymą. Geriausia, jeigu tai būtų tam tikra dokumentas: skolos raštelis, vekselis, sutartis. Be to, visuomet įvertinkite, kokiu tikslu asmuo skolinasi pinigus. Jeigu tai skubi situacija – galbūt kitos išeities iš tiesų nėra. Visgi, jei žmogus nori tam tikro daikto, be kurio galima apsieiti, verčiau paraginkite pamėginti sutaupyti savarankiškai. Visuomet atsižvelkite ir į savo finansinę situaciją. Ar tikrai išgalite paskolinti tam tikrą sumą? Kas būtų, jei skolininkas pinigu negrąžintų? Ar galėtumėte gyventi įprastai, kaip iki šiol? Niekuomet neskolinkite daugiau, nei galite sau leisti.

Kalbant apie įmones, su problemomis itin dažnai susiduriama logistikos ir statybų sektoriuose. Be jokios abejonės, negrąžinamų pinigų pasitaiko ir kitose srityse. Taigi, kaip apsisaugoti nuo skolų? Pirmiausiai, prieš pradedant bet kokį sandorį, rekomenduojama patikrinti pasirinktą įmonę. Išsiaiškinkite, kokia yra šios reputacija ir finansinė padėtis, teisinis statusas. Be to, patikrinkite, ar įmonė neturi skolų. Jeigu yra galimybė – paskaitykite atsiliepimus arba paprašykite kitų asmenų rekomendacijų. Dar vienas svarbus aspektas yra sutartys. Geriausia, jeigu aiškiai nurodysite visus mokėjimo terminus, baudas, žalos atlyginimo sąlygas. Tad, kaip ir fizinių asmenų atveju, svarbu aiškiai viską fiksuoti.

 

+370 700 666 77 Registruoti skolą