Skolinti ir atgauti paskolintus pinigus ne visada gali būti paprasta, net jei skolinate draugams ar šeimos nariams. Dažnai tai yra daroma ne visai suprantant rizikos bei galimų problemų bei remiantis pasitikėjimu ir skolą gaunančio asmens žodžiu. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausias klaidas, kurias žmonės daro skolindami ir kaip išvengti nemalonių padarinių.
- Sudaromas tik žodinis susitarimas.
Vien tik žodinis susitarimas yra nepakankamas norint užtikrinti skolos išieškojimą. Rašytiniai susitarimai tokie kaip vekselis, paskolos sutartis ar skolos raštelis, kuriuose aiškiai nurodoma šalių įsipareigojimai ir sąlygos, yra būtini. Jie suteikia aiškų pagrindą, jei kyla ginčas dėl skolos.
- Skolininko kontaktų trūkumas.
Kuo daugiau turite skolininko kontaktų, tuo sėkmingesnis ir greitesnis skolos išieškojimo procesas bus. Skolinant sužinokite skolininko el. paštą, telefono numerį, gyvenamosios vietos adresą, asmens kodą ar gimimo datą. Turėkite šią informaciją ir atnaujinkite, jei skolininko kontaktai pasikeičia.
- Nežinomas skolininko asmens kodas ar gimimo data.
Ši informacija yra būtina norint prisiteisti skolą teisme. Jei jos neturėsite, bus galima vykdyti tik ikiteisminį išieškojimą.
- Nėra pinigų perdavimo fakto.
Užtikrinkite, kad turite įrodymų, kad pinigai buvo perduoti. Mokėjimo nurodymai, pasirašyti kvitai arba kitokie dokumentai yra svarbūs, nes jie patvirtina pinigų perdavimo faktą. Geriausia pinigus skolinti bankiniu pavedimu.
- Nesilaikoma terminų.
Pasirašant vekselius svarbu laikytis nustatytų terminų. Negalima praleisti skolos apmokėjimo termino, nes tai gali turėti įtakos teisiniam procesui. Atminkite, kad laiku išsiųsti pranešimus ir laikytis susitarimo yra pagrindiniai dalykai.
- Neįvertinamos skolininko galimybės grąžinti skolą.
Prieš skolinant pinigus įvertinkite skolininko finansinę padėtį. Pasidomėkite jo kredito istorija, skaitykite atsiliepimus internete. Kelios paieškos internete gali padėti išvengti daugybės problemų ateityje. Taip pat svarbu neskolinti daugiau nei galite sau leisti.
- Priteisus skolą teisme, skola neperduodama vykdyti išieškojimui.
Skolos priteisimas teisme yra tik pirmas žingsnis. Svarbu žinoti, kad jeigu neperduosite skolos vykdyti per 5 metus, gali praeiti senaties terminas, o skolos išieškojimas taps neįmanomas. Būkite proaktyvūs vykdydami teismo nutartį.
Atminkite, kad sėkmingas skolinimas yra paremtas atsakingumu ir informuotumu. Žinant pagrindines klaidas ir imantis priemonių jų išvengti, galima išvengti daugybės problemų, kurios gali kilti ateityje.